معرفی شاخه دانشجویی شبکه پژوهش‌های بین‌رشته‌ای سلامت

 مرکز تعالی ابن سینا (ACE) یکی از سازمان‌های تحقیقاتی غیردانشگاهی پیشرو در ایران است. ACE برای ارتقای تحقیقات و آموزش‌های پیشرفته در علوم چندرشته‌ای و در حال ظهور تأسیس شده است. ACE متعهد است تا با کمک به نخبگان در زمینه‌های تحقیقاتی خود در ایران بمانند و از مهاجرت فارغ‌التحصیلان ایرانی به کشورهای دیگر جلوگیری کند، اکوسیستم نوپا و در عین حال پر جنب و جوش ایرانی را ایجاد کند.

این شبکه در سال 1398 بین سه دانشگاه پیشرو اصفهان (دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان) آغاز به کار نموده است و در سال 1401 بنیاد نخبگان استان اصفهان نیز به این شبکه اضافه شد. گرنت ویژه شبکه پژوهش اصفهان با حمایت مالی هر سه دانشگاه، فضای مناسبی برای شناسایی و استمرار فعالیت‌های بین‌رشته‌ای فراهم آورده است.

در آذرماه سال 1401 همزمان با هفته پژوهش، با هدف گسترش فعالیت‌های بین‌رشته‌ای در بین دانشجویان، از شاخه دانشجویی شبکه ACE رونمایی شد.

ماموریت و چشم انداز

هدف اصلی در شاخه دانشجویی مرکز تعالی ابن سینا (ACE)، تشکیل هسته‌های پژوهشی (TIGs) به منظور شبکه‌سازی دانشجویان و محققان با هدف پژوهشی مشترک می‌باشد.

تمرکز اصلی ما ترویج تحقیقات همگرایی و همکاری باز به عنوان راهی برای ارائه راه حل‌های بالقوه برای مشکلات اجتماعی و مهاجرت ایرانیان است.

ساختار شاخه دانشجویی ACE

ACE یک سازمان غیرانتفاعی تحت قوانین خصوصی در قالب یک انجمن ثبت شده است. اعضای آن از بخش های اصلی زندگی دانشگاهی هستند. مقر اداری انجمن ACE در اصفهان واقع شده است.

در شاخه دانشجویی یک شورای عالی متشکل از معاونین فرهنگی سه دانشگاه و رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در نظر گرفته شده است و ذیل آن یک شورای راهبری که رابطین دبیران انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌ها و حداقل سه دانشجوی فعال (از دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان) حضور دارند.

گرنت مالی

تأمین مالی ACE عمدتاً از تأمین مالی اساسی از بخش‌های عمومی ملی و بخش‌های خصوصی بین‌المللی و ملی تشکیل شده است.

در فراخوان اول، 8 گرنت 30 میلیون تومانی از محل بودجه مرکز فناوری‌های همگرا اختصاص یافته است.

محورهای فعالیت

رباتیک پزشکی

هوش مصنوعی در دنیای امروزه یک کلمه آشناست. از ماشین های خودران گرفته تا الگوریتم های پیچیده در ربات ها و موتور های جست وجو پیشرفته. هوش مصنوعی در تلاش است زندگی انسان ها را راحت تر و بهتر کند. در همین راه٬ دانشمندان و متخصصین در تلاش راه هایی برای بهبود خدمات درمانی و پزشکی با استفاده علم هوش مصنوعی می باشند. امروزه شاهد رشد اثربخشی هوش مصنوعی در پزشکی و مراقبت های بهداشتی هستیم و در آینده پیش بینی می شود که شاهد پیشرفت های چشم گیری در این زمینه باشیم.   از کاربرد های هوش مصنوعی در پزشکی میتوان در تشخیص دقیق تر و پیش بینی سریع تر برخی بیماری ها اشاره کرد. به عنوان مثال تشخیص عفونت قلبی دشوار است و روش تشخیص ان به صورت  تهاجمی و عمل جراحی می باشد. هوش مصنوعی با دریافت تعدادی داده از علائم حیاتی و بدون نیاز به عمل جراحی این بیماری را با درصد خطای بسیار پایین تشخیص داده و به یاری پزشکان می آید. از کاربرد های دیگر در این حوزه میتوان توانایی استخراج داده های بسیار ارزشمند از میان داده های بیشمار حوزه پزشکی است. به کمک هوش مصنوعی میتوان میلیون ها داده را در زمان کم تجزیه و تحلیل کرد و اطلاعات ارزشمندی را استخراج نمود که این کار در عمل بدون استفاده از این علم٬ بسیار سخت و یا غیرممکن است. هوش مصنوعی در پزشکی علم نوپایی است و جای پیشرفت بسیاری دارد. هم اکنون بسیاری از کاربرد های این علم هنوز عملیاتی نشده اند و هنوز در دست تغییر و به روز رسانی هستند. امیدواریم درآینده شاهد پیشرفت در این حوزه در کشور عزیزمان و در سایر نقاط دنیا باشیم.