دکتر زهره افشاری

دانشگاه محل اخذ آخرین مدرک:

علوم پزشکی اصفهان

عضو هیئت علمی:

علوم پزشکی اصفهان

رشته تحصیلی:

پریودانتیکس

عنوان طرح‌های علمی و پژوهشی:

بررسی تغییرات میکروبیولوژیک اطراف ایمپلنت های دندانی 6 ماه پس از تحویل روکش // سایه واری در آموزش دندانپزشکی

چکیده طرح‌:

امروزه درمان ایمپلنت در دندانپزشکی با استقبال گسترده ای از سوی بیماران و دندانپزشکان مواجه شده است. به محض اکسپوز ایمپلنت در محیط دهان باکتری های موجود در دهان شروع به کلونیزه شدن اطراف ایمپلنت ها می کنند. این روند بسته به شرایط ایمپلنت ( برای مثال ایمپلنت bone level/ tissue level/ سطوح مختلف ایمپلنت /طرح درمان ثابت یا متحرک و شرایط دهان بیمار (کاملا بی دندان یا بی دندانی نسبی)/ ایمپلنت تک دندانی یا بریج) می تواند متفاوت باشد. از آن جا که در بعضی موارد این مسیر روند پاتولوژیک طی کرده و منجر به بیماری بافت های اطراف ایمپلنت می گردد، کنترل این روند الزامی است. برای دست یابی به این مهم ابتدا باید شناختی از محیط میکروبی در هر یک از شرایط ذکر شده داشته باشیم تا بتوانیم با انتخاب روش مناسب درمانی (شیمیایی یا مکانیکی) از پیشرفت کلونیزه شدن باکتری های پاتولوژیک پیشگیری کنیم یا به درمان آن بپردازیم. هدف از این پژوهش بررسی تغییرات میکروبیولوژیک اطراف ایمپلنت های دندانی از زمان تحویل پروتز به بیمار تا 6 ماه پس از آن می باشد.
در مورد طرح سایه واری هدف آشنایی دانشجویان دندانپزشکی با بخش های مختلف تخصصی و نحوه ارتباط و همدلی با بیماران است. با هماهنگی با بخش های مختلف دانشکده هر دانشجو با یک رزیدنت در هر بخش تخصصی هماهنگ شده و در یک زمان مشخص در کنار رزیدنت مراحل کار بالینی را مشاهده می کنند. به علاوه با تخصص های مختلف هم آشنا شده و بهتر می توانند برای آینده کاری خود برنامه ریزی کنند. همچنین با دیدگاه های مختلف اساتید حین کار بالینی رزیدنت ها مواجه شده و با تصمیم گیری های مختلف آشنا می شوند. در کنار این پروسه فرد رزیدنت هم با مسئولیت تدریس خود که پس از اتمام تحصیل با آن مواجه است آشنا شده و برقراری ارتباط با دانشجویان را می آموزد. دانشجویان باید پس از اتمام هر بخش تخصصی گزارش آموزه های خود را بدهند و بازخوردی که از ایشان میگیریم می تواند در پیشبرد اهداف طرح و بهبود کار در بخش های دیگر کمک کننده باشد.

عنوان تخصص (رشته) های مورد نیاز:

برای طرح پژوهشی ارائه شده از کلیه دانشجویان علاقمند به مطالعات میکروبیولوژیک (صرف نظر از رشته تحصیلی) دعوت به همکاری می گردد گرچه روند کار برای دانشجویان علوم پزشکی (پزشکی – دندانپزشکی – داروسازی و سایر رشته های پیراپزشکی) ملموس تر خواهد بود.
در مورد طرح سایه واری گروه هدف دانشجویان دندانپزشکی می باشند.