دکتر زهرا بهارلویی

دانشگاه محل اخذ آخرین مدرک:

دانشگاه صنعتی اصفهان

عضو هیئت علمی:

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رشته تحصیلی:

مهندسی برق-مخابرات

عنوان طرح‌های علمی و پژوهشی:

حفظ حریم شخصی افراد در Personalized Medicine

چکیده طرح‌:

پزشکی شخصی سازی شده (Personalized Medicine) یک رویکرد در علوم پزشکی است که در آن اطلاعات در مورد ویژگی‌های فردی هر بیمار، مانند ژنتیک، تاریخچه بیماری، محیط زندگی و دیگر عوامل فردی، برای تشخیص، پیش‌بینی و درمان بیماری‌ها به کار می‌رود. با استفاده از این اطلاعات، پزشکان و محققان سعی در ارائه درمان‌های شخصی‌سازی شده دارند که بر اساس نیازهای ویژه هر بیمار طراحی شده و باعث بهبود نتایج درمانی و کاهش عوارض ناشی از درمان می‌شوند. این رویکرد به خصوص در حوزه‌هایی مانند درمان سرطان و بیماری‌های ژنتیکی مؤثر است و با هدف بهبود دقت و اثربخشی درمان‌ها و کاهش اثرات جانبی ناشی از داروها ایجاد شده است.

در راستای رسیدن به اهداف ذکر شده، چالش­های زیادی وجود دارد. از جمله: حفظ حریم شخصی افراد، الگوریتم­های مناسب برای تحلیل داده­ها،  هزینه­ها و مانند آن.

هدف از این پروژه ارائه راه حل مناسب برای حفظ حریم شخصی افراد در این حوزه است. جمع‌آوری داده‌های شخصی بیماران از جمله اطلاعات ژنتیکی و تاریخچه پزشکی، نیاز به حفظ حریم شخصی دارد. این امر نیازمند سیاست‌ها و قوانین محافظت از حریم شخصی قوی است. بررسی راه حل­های موجود، امکان عملی کردن آنها، بررسی مشکلات آنها و در نهایت رائه یک راه حل مناسب از اهداف این پروژه است.

عنوان تخصص (رشته) های مورد نیاز:

مهندسی پزشکی، کامپیوتر و مهندسی برق