علی ابراهیم نژاد
دانشجوی دکترای مدیریت مالی در Boston College آمریکا
توسعه فناوری اطلاعات بدون شک تأثیر شگرفی بر فعالیتهای اقتصادی و بهبود کسب و کار داشته است. این تأثیرگذاری به نه تنها موجب افزایش بهره وری در بسیاری از کسب و کارها شده است، بلکه در بسیاری از حوزه ها تغییرات بنیادینی در مدل کسب و کار ایجاد نموده و ساختار آن صنعت را دچار دگرگونی اساسی نموده است. از جمله مهمترین عواملی که در ایجاد چنین تغییرات گسترده نقش داشته تأثیر فناوری ارتباطات و به خصوص اینترنت بر سهولت دسترسی به اطلاعات است. بدین معنا که بشر به کمک اینترنت توانسته است به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی آسان پیدا کند و با جستجو در اینترنت در کسری از ثانیه به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی پیدا کند. همه ما نمونه های بسیاری از این موضوع را سراغ داریم. انواع و اقسام سایت های مربوط به خرید های اینترنتی همچون آمازون و e-bay و بسیاری از سایت های دیگر که امکان تبادل تجربیات افراد درخصوص کالاهای مختلف را فراهم می کنند همه و همه تنها نمونه هایی از تأثیرات فناوری ارتباطات و اینترنت بر مصرف کنندگان و همینطور کسب و کارها است.


یکی از حوزه هایی که از طوفان پرشتاب توسعه اینترنت در امان نمانده است حوزه بازار کار است. امروزه کسب و کارها و جویندگان کار هردو به اینترنت به عنوان یک ابزار قوی برای جریان اطلاعات و درنهایت پیداکردن بهترین و مناسب ترین کاندیدا برای هر موقعیت شغلی نگاه می کنند. بنگاههای کاریابی اینترنتی هم اکنون نقش مهمی در بازار کار ایفا می کنند. این نقش اما اخیرا به مرزهای باورنکردنی گسترش یافته و اینترنت توانسته جای پای خود را به بخش هایی از بازار کار باز کند که تا چندی پیش شاید تصور آن نیز دشوار می نمود.
TaskRabbit Logo 3اخیرا نسل جدیدی از وبسایتهای کاریابی متولد شده اند که به جای شغل یابی به معنای رایج آن اصطلاحا شغل های میکروسکوپی را به جویندگان کار پیشنهاد می کنند. ایده جالب این وبسایتها این است که هرکس در زندگی خود ممکن است نیاز به کمک فرد دیگری داشته باشد که البته این نیاز لزوما در حد یک شغل تمام وقت نیست بلکه می تواند از کمک در شستن لباس تا خرید یک هدیه برای یک دوست باشد. یکی از این وبسایتها که مشتریان فراوانی دارد Taskrabbit نام دارد. در این وبسایت طیف گسترده ای از نیازمندیها وجود دارد. به عنوان مثال خانمی از سانفرانسیسکوی آمریکا اعلام کرده بود حاضر است 31 دلار به کسی که ظرف آشغال بدبوی آنها را که مدتها بود در حیاط منزلشان بود و به آن دست نزده بودند تمیز کند پرداخت کند. پس از حدود 11 ساعت یک آقای 27 ساله اعلام کرد که حاضر است این کار را انجام دهد. یک نمونه دیگر درخواست کمک فردی 24 ساله به نام اریکا است که اعلام کرده بود هرکس فورا برای او یک جفت کفش با مشخصات و مارک خاصی بخرد و تحویل او بدهد 17 دلار مزد می گیرد. ماجرا از این قرار بود که وی در خیابان تصادفا کفش و پای خود را کثیف کرده بود و با کمک گوشی تلفن خود در آن وبسایت آگهی گذاشته بود تا فردی فورا به کمک او بیاید! فرد دیگری اعلام کرده بود هرکس که حاضر باشد در روز یکشنبه با 3 بچه گربه او بازی کند و آنها را در طی روز سرگرم نگه دارد بین 8 تا 13 دلار دستمزد می گیرد.
اگرچه این شغلهای کوچک به نظر کم درآمد می رسند اما به نظر می رسد توانسته اند بخشی از نیروی کار را جذب کنند. وبسایت Taskrabbit هم اکنون بیش از 2000 نفر نیروی متقاضی کار دارد که پس از ثبت نام و چک شدن پیشینه آنها قادرند از طریق انجام شغلهای وبسایت کسب درآمد کنند. برخی از این افراد بیکارند و قادرند از این طریق ماهانه حدود 1500 دلار کسب درآمد کنند و برخی دیگر نیز بازنشسته یا دانشجو هستند و به عنوان کمک خرجی به این نوع اشتغال نگاه می کنند. اگرچه این وبسایتها هنوز راه زیادی برای سودآوری درپیش دارند اما به نظر می رسد از هم اکنون توانسته اند توجه برخی سرمایه گذاران را به خود جلب کنند. یکی از این وبسایتها به نام Zaarly اخیرا توانسته 14 میلیون دلار از یکی از سرمایه گذاران اولیه شرکت Google جذب سرمایه کند. یک هنرپیشه سرشناس و یک طراح مشهور لباس نیز از جمله افراد ثروتمندی هستند که در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند. این شرکتها و سرمایه گذاران آنها امیدوارند با گسترش هرچه بیشتر دایره مشتریان این وبسایتها بتوانند در آینده نزدیک شاهد سودآوری چشمگیری باشند.
در سلسله مقالات آتی نمونه های دیگری از ایده های نوآورانه در حوزه کسب و کار ارائه خواهد گردید.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید